Conn Power F 5 POS 2mm Solder RA SMD/Thru-Hole 5 Terminal 1 Port T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Gender | F |
| Number of Contacts | 5 |
| Terminal Pitch | 2mm |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Surface Mount/Through Hole |
| Number of Terminals | 5 |
| Number of Ports | 1 |
| Max Current Rating | 18A |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Keyed | No |
| Shrouded | Yes |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |