This DIN 41612 connector features a 3-row right angle design with a current rating of 5.5A and a maximum operating temperature of 125°C. It is made with copper alloy contacts plated with gold and is RoHS compliant. The connector is designed for through hole mounting and has a pitch of 2.54mm. It is available in a series of DIN 41612 connectors, which are commonly used in backplane applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Erni 374162 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 5.5A |
| Depth | 17.82mm |
| Gender | Male |
| Length | 94mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Rows | 3 |
| Orientation | Right Angle |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | DIN 41612 |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Erni 374162 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.