
Board Euro Connector, 160 Contact(s), 5 Row(s), Male, Right Angle, Solder Terminal,
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 24.8mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Insulation Material | PBT |
| Length | 94mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Positions | 160 |
| Number of Rows | 5 |
| Orientation | Right Angle |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | DIN |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |