
This 15-position right angle header features 15 contacts with a current rating of 15A and a pitch of 10.16mm. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The header is made with a copper alloy contact material with silver plating and has a glass insulation material. It is RoHS compliant and has a solder termination. The header is available in a series DIN configuration.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Copper Alloy, Silver |
| Contact Plating | Silver |
| Current Rating | 15A |
| Depth | 25.3mm |
| Gender | Male |
| Insulation Material | Glass |
| Length | 94mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Contacts | 15 |
| Number of Positions | 15 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Pitch | 10.16mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | DIN |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |