This 7-row backplane connector features a through-hole package type with a pitch of 2mm and a length of 44mm. The connector is made of bronze with a gold plating and is designed for operating temperatures between -55°C and 125°C. It is RoHS compliant and features a press-fit termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Erni 923578 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 15.4mm |
| Gender | Male |
| Length | 44mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Rows | 7 |
| Orientation | Straight |
| Pitch | 2mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Press-Fit |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Erni 923578 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.