
Conn Hard Metric M 80Signal/40Ground POS 2.5mm Press Fit RA Thru-Hole
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 34.55mm |
| Gender | Male |
| Length | 24.95mm |
| Max Current Rating | 900mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Rows | 12 |
| Orientation | Right Angle |
| Pitch | 2.5mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Press-Fit |
| RoHS | Compliant |
