The ESST040W-1400-27 is a 40W constant current LED driver featuring Tri-Mode Dimming™ technology, which provides compatibility with TRIAC, ELV, and 0-10 V dimmers. It operates over a universal input voltage range of 120 to 277 Vac. The driver is housed in a thermally enhanced IP66-rated plastic case designed for indoor and outdoor applications. It includes protections for output open load, over-current, short-circuit (hiccup mode), and over-temperature with auto-recovery.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the ERP Power ESST040W-1400-27 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Output Power | 37.8W |
| Output Current | 1400mA |
| Output Voltage Range | 20 to 27Vdc |
| Input Voltage | 120 - 277Vac |
| Dimming Method | Tri-Mode (TRIAC, ELV, 0-10 V)Type |
| Dimming Range | 1-100% |
| Efficiency | 87% |
| Power Factor | > 0.9Ratio |
| Max Case Temperature | 90°C |
| Ingress Protection | IP66Rating |
| Safety | Class 2 |
| Emi | FCC CFR Title 47 Part 15 Class B (120 Vac) / Class A (277 Vac) |
| Environmental | ENERGY STAR, DLC, CA Title 24 |
Download the complete datasheet for ERP Power ESST040W-1400-27 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.