The RCP-06 is a PCB card extractor/ejector designed to facilitate the insertion and removal of printed circuit boards. It is mounted to the board using an installation pin (RRP-250) and locks the board in place when installed. The lever-style design leverages against the rack frame to allow for easy board extraction from tight-fitting connectors. Constructed from durable Nylon 6/6, it is suitable for telecommunications, data centers, and audio/video systems.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Panel Thickness | 1.6mm |
| Overall Width | 9.5mm |
| Maximum Operating Temperature | 90°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Material | Nylon 6/6 |
| Style | Type 1 |
| Color | White |
| Additional Hardware Included | Roll Pin (RRP-250) |
| RoHS | Compliant |
| REACH | Unaffected |
| Flammability Standard | UL94 V-2 |