The EM6HE16EWAKG-10IH is a 4Gbit high-speed CMOS Double Data Rate 3 Low Voltage (DDR3L) Synchronous DRAM. It is organized as 256MB x 16 bits and operates at a clock frequency of up to 933 MHz. It utilizes an 8n-prefetch architecture to achieve high-speed operation and is designed to operate at 1.35V with backward compatibility to 1.5V. The device is industrial grade, supporting an extended temperature range.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Memory Density | 4Gbit |
| Memory Organization | 256M x 16 |
| Clock Frequency | 933MHz |
| Supply Voltage | 1.35V |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 95°C |
| Access Time | 20ns |
| Pin Count | 96 |
| Memory Type | Volatile DDR3L SDRAM |
| RoHS | Compliant |
| Reach Svhc | Yes |