Everlight 95-21SYGC/S530-E2/TR10 technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Color | Green, Yellow |
| Forward Current | 20mA |
| Height | 2.9mm |
| Illumination Color | Green |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.1mm |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Style | Diffused, Colorless, Circular, Clear |
| Lens Transparency | Clear |
| Luminous Intensity | 330mcd |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of LEDs | 1 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Viewing Angle | 25° |
| Width | 2mm |