N-channel PowerTrench MOSFET provides a 100 V drain-to-source rating and 80 A continuous drain current in a TO-263AB surface-mount package. The device has 7.5 mΩ typical on-resistance at 10 V gate drive and 84 nC typical total gate charge. It operates over a -55 °C to 175 °C junction temperature range and is rated for 393 mJ single-pulse avalanche energy. The MOSFET is RoHS compliant and qualified to AEC-Q101.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Fairchild Semiconductor FDB3632 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Transistor Type | N-Channel MOSFET |
| Technology | PowerTrench |
| Drain-Source Voltage | 100V |
| Continuous Drain Current | 80 at TC < 111°C, VGS = 10 VA |
| Continuous Drain Current, Ambient | 12 at TA = 25°C, RθJA = 43°C/WA |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Drain-Source On Resistance | 7.5 typ, 9 max at VGS = 10 V, ID = 80 AmΩ |
| Drain-Source On Resistance at 6 V Gate Drive | 9 typ, 15 max at VGS = 6 V, ID = 40 AmΩ |
| Gate Threshold Voltage | 2 min, 4 max at ID = 250 µAV |
| Total Gate Charge | 84 typ, 110 max at VGS = 10 VnC |
| Input Capacitance | 6000 typpF |
| Output Capacitance | 820 typpF |
| Reverse Transfer Capacitance | 200 typpF |
| Power Dissipation | 310W |
| Single Pulse Avalanche Energy | 393mJ |
| Operating and Storage Temperature | -55 to 175°C |
| Thermal Resistance Junction to Case | 0.48°C/W |
| Body Diode Forward Voltage | 1.25 max at ISD = 80 AV |
| Reverse Recovery Time | 64 maxns |
| Package | TO-263AB |
| RoHS | Compliant |
| Aec-q101 | Qualified |
Download the complete datasheet for Fairchild Semiconductor FDB3632 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Fairchild Semiconductor FDB3632
User guide for DC786A showcasing the LTC4260CGN, a 200W, 36V-72V positive high voltage Hot Swap controller with I2C monitoring and status reporting.