Fixed Inductors 15uH 100kHz 10%
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 130mR |
| Inductance | 15uH |
| Lead Diameter | 0.7mm |
| Length | 16mm |
| Max DC Current | 2.25A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 1200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 55 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 36MHz |
| Series | VHBCC |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 2.52MHz |
| Tolerance | 10% |
| RoHS | Compliant |