Character Display Reflective 16Char x 4Line 16-Pin
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Character Format | 16Char x 4Line |
| Dot Format | 5x7Dots |
| Active Area | 87x60mm |
| Dot Pitch | 0.55x0.55mm |
| Outline Dimensions | 62x26x9.5mm |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Display Mode | Reflective |
| Pin Count | 16 |
| RoHS Version | 2002/95/EC |