Heat Sink Passive TO-252/TO-263/TO-268/SO-8/SO-14/SO-16/SO-10/SOT-223 Slim Channel SMD Copper 26K/W
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Passive |
| Material | Copper |
| Fin Style | Slim Channel |
| Device Cooled | TO-252|TO-263|TO-268|SO-8|SO-14|SO-16|SO-10|SOT-223 |
| Attachment Method | Surface Mount |
| Product Length | 8mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Depth | 31mm |
| Height | 10mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |