
Conn Socket Strip F 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Fischer Elektronik MK LP 240 4 Z datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Terminal Pitch (mm) | 2.54 |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing (mm) | 2.54 |
| Product Depth (mm) | 5 |
| Product Height (mm) | 2.7 |
| Type | Socket Strip |
| Gender | F |
| Number of Contacts | 4 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 163°C |
| Max Current Rating | 1.5A |
| Max Voltage Rating | 60VDC |
| Cage Code | C0935 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536694040 |
| Schedule B | 8536694040 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Fischer Elektronik MK LP 240 4 Z to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.