The Fluke 377 FC is a non-contact voltage clamp meter that uses FieldSense technology to measure voltage and current simultaneously without making contact with a live conductor. It allows for the measurement of 3-phase systems in three quick steps and includes a power quality indicator to detect equipment or power line faults. The unit comes with an iFlex flexible current probe for measuring AC current up to 2500 A and features Fluke Connect software for data logging and remote viewing.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Maximum AC Current (Jaw) | 999.9A |
| Maximum AC Current (iFlex) | 2500A |
| Maximum DC Current | 999.9A |
| Maximum Voltage AC/DC (FieldSense) | 1000V |
| Resistance Maximum | 60000Ω |
| Capacitance Maximum | 1000µF |
| Operating Temperature | -10 to 50°C |
| Weight | 463g |
| Safety Rating | CAT III 1000 V, CAT IV 600 V |
| Emc | IEC 61326-1 |