FNK Semiconductor FNK60N15D technical specifications.
| Transistor Type | N-Channel Power MOSFET |
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Continuous Drain Current | 150A |
| Continuous Drain Current at 100C | 105A |
| Pulsed Drain Current | 600A |
| Power Dissipation | 220W |
| Single Pulse Avalanche Energy | 1400mJ |
| Operating Junction Temperature Range | -55 to 175°C |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 0.68°C/W |
| Drain-Source Breakdown Voltage | 60 minV |
| Gate Threshold Voltage | 2 to 4V |
| Drain-Source On-Resistance | 3.6 typ, 4.5 maxmΩ |
| Forward Transconductance | 180S |
| Input Capacitance | 6500pF |
| Output Capacitance | 650pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 590pF |