The 7MBR100U4B-120-50 is a power transistor from Fuji Electric with a collector emitter breakdown voltage of 1.2kV and a maximum collector current of 100A. It is packaged in a module format and is designed for PCB mounting. The transistor has a maximum power dissipation of 390W and can operate at temperatures up to 150°C. It is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Fuji Electric 7MBR100U4B-120-50 technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 1.2kV |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 2.35V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 2.35V |
| Height | 17mm |
| Length | 122mm |
| Max Collector Current | 100A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Max Power Dissipation | 390W |
| Mount | PCB |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 62mm |