Fuji Electric FMW60N160S2HF technical specifications.
| Transistor Type | N-Channel enhancement mode power MOSFET |
| Drain-Source Voltage | 600V |
| Drain-Source Breakdown Voltage | 600 minV |
| Continuous Drain Current at 25°C case | 23.9A |
| Continuous Drain Current at 100°C case | 15.1A |
| Pulsed Drain Current | 71.6A |
| Gate-Source Voltage | ±30V |
| Maximum Drain-Source On-State Resistance | 0.160Ω |
| Typical Drain-Source On-State Resistance | 0.146Ω |
| Gate Threshold Voltage | 3.5 to 4.5V |
| Maximum Power Dissipation at 25°C case | 110W |
| Maximum Power Dissipation at 25°C ambient | 2.50W |
| Input Capacitance | 990 typpF |
| Output Capacitance | 35 typpF |
| Reverse Transfer Capacitance | 5.3 typpF |
| Total Gate Charge | 43 typnC |
| Diode Forward On-Voltage | 0.90 typ, 1.35 maxV |
| Operating Channel Temperature | 150 max°C |
| Storage Temperature Range | -55 to +150°C |