Genesic GBPC25005TW technical specifications.
| Forward Current | 25A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 50V |
| Max Reverse Current | 5A |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Max Surge Current | 300A |