Genesic GBPC35005TW technical specifications.
| Forward Current | 35A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 50V |
| Max Reverse Current | 5A |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Max Surge Current | 400A |
| Mount | Cable |
| Number of Contacts | 12 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.5mm |