Goford Semiconductor G110N06T technical specifications.
| Channel Type | N |
| Technology | TRENCH |
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Drain Current | 110A |
| Power Dissipation | 160W |
| Gate Threshold Voltage Max | 2.5V |
| Rds(on) Typ @ Vgs=10V | 5.1mΩ |
| Rds(on) Typ @ Vgs=4.5V | 6mΩ |
| Rds(on) Max @ Vgs=10V | 6.4mΩ |
| Rds(on) Max @ Vgs=4.5V | 8.4mΩ |
| Total Gate Charge | 144nC |
| Gate-Source Charge | 19nC |
| Gate-Drain Charge | 34nC |
| Input Capacitance | 6600pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 300pF |