Goford Semiconductor GT110N06D3 technical specifications.
| Channel Type | N |
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Continuous Drain Current | 110A |
| Power Dissipation | 25W |
| Gate Threshold Voltage Max | 2.4V |
| RDS(on) Typical @ VGS=10V | 8mΩ |
| RDS(on) Typical @ VGS=4.5V | 10.5mΩ |
| RDS(on) Max @ VGS=10V | 11mΩ |
| RDS(on) Max @ VGS=4.5V | 14mΩ |
| Total Gate Charge | 24nC |
| Gate-Source Charge | 7nC |
| Gate-Drain Charge | 2.5nC |
| Input Capacitance | 1059pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 22pF |