The Hartmann P25SMT101 is a 6-contact surface mount switch with a contact current rating of 100mA and a switching current of 400mA. It has a voltage rating of 42V and can operate over a temperature range of -50°C to 125°C. The switch has a gold contact material and is suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Hartmann P25SMT101 technical specifications.
| Contact Current Rating | 100mA |
| Contact Material | Gold |
| Depth | 2.5mm |
| Height | 7mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -50°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 6 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Switching Current | 400mA |
| Switching Voltage | 42V |
| Termination | Through Hole |
| Voltage Rating | 42V |
| Width | 7mm |