Harwin G125-MS11605L3P technical specifications.
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Shape | Circular |
| Contact Type | Male Pin |
| Current Rating | 2A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Insulation | Insulated |
| Insulation Color | Green |
| Insulation Material | Nylon |
| Length | 8.75mm |
| Mated Stacking Heights | 7.8mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Strip |
| Pitch | 1.25mm |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Gecko |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 120V |