Hirose FH12-45S-0.5SH(11) technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 500mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of Positions | 45 |
| Package Quantity | 2000 |
| Pitch | 0.5mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 50V |