Hirose FH33-9S-0.5SH(10) technical specifications.
| Actuator Material | Nylon, Polyamide |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 500mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Receptacle |
| Lead Free | Lead Free |
| Mating Cycles | 20 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 9 |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Pitch | 0.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FH33 |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 50V |