This Hirose FH39J-51S-0.3SHW(10) connector is a surface mount FFC/FPC connector with 51 positions, rated for 30V and 200mA. It has a maximum operating temperature range of -55°C to 85°C and is lead free. The connector is made of nylon with bronze contacts plated with gold and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Hirose FH39J-51S-0.3SHW(10) technical specifications.
| Actuator Material | Nylon, Polyamide |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 200mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Positions | 51 |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Pitch | 0.012inch |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FH39J |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 30V |