The Hirose FX10A-168S-SV(83) is a surface mount rectangular connector with 168 positions, arranged in 2 rows. It features gold contact plating and is lead free. The connector is available in a packaging quantity of 1000 pieces per reel. The mated stacking height is 5mm. It is RoHS compliant and suitable for use in surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Hirose FX10A-168S-SV(83) technical specifications.
| Contact Plating | Gold |
| Lead Free | Lead Free |
| Mated Stacking Heights | 5mm |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Positions | 168 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Pitch | 0.02inch |