Hirose FX2C-40P-1.27DSA(71) technical specifications.
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 500mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Number of Contacts | 40 |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1 |
| Pitch | 1.27mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FX2 |
| Termination | Through Hole |
| Voltage Rating | 125V |