Hirose FX30B-3P-3.81DSA20 technical specifications.
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Shape | Rectangular |
| Contact Type | Male Blade |
| Current Rating | 10A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | Nylon |
| Mated Stacking Heights | 20mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tray |
| Pitch | 3.81mm |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FX30B |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 250V |