Hunteck Semiconductor HGA045NE4SL technical specifications.
| Channel Type | N-Channel |
| Drain-Source Voltage | 45V |
| Continuous Drain Current (Tc=25°C) | 59A |
| Continuous Drain Current (Tc=100°C) | 42A |
| Pulsed Drain Current | 200A |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Power Dissipation | 60W |
| Operating and Storage Temperature | -55 to 175°C |
| Thermal Resistance Junction-Case | 4.5°C/W |
| Thermal Resistance Junction-Ambient | 33°C/W |
| Drain-Source On-Resistance (typ @ Vgs=10V) | 3.5mΩ |
| Drain-Source On-Resistance (typ @ Vgs=4.5V) | 4.6mΩ |
| Input Capacitance | 2159pF |
| Output Capacitance | 756pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 118pF |
| Total Gate Charge (typ @ Vgs=10V) | 30nC |
| Total Gate Charge (typ @ Vgs=4.5V) | 16nC |