Hunteck Semiconductor HGA053N06SL technical specifications.
| Polarity | N |
| Configuration | Single |
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Continuous Drain Current at 25°C | 54A |
| Gate Threshold Voltage Max | 2.4V |
| Drain-Source On-Resistance Max @ 10V | 5.3mΩ |
| Drain-Source On-Resistance Max @ 4.5V | 7.5mΩ |