Hunteck Semiconductor HGD045NE4SL technical specifications.
| Transistor Polarity | N-Channel |
| Drain-Source Voltage | 45V |
| Continuous Drain Current | 114A |
| Threshold Voltage Max | 2.2V |
| On-Resistance Max @10V | 4.5mΩ |
| On-Resistance Max @4.5V | 7mΩ |