Hunteck Semiconductor HGS038NE4SL technical specifications.
| Product type | MOSFET |
| Application | Industrial |
| Polarity | N |
| Configuration | Single |
| Package | SOIC-8 |
| Drain-source voltage (Vds) | 45V |
| Continuous drain current at 25°C (Id) | 20A |
| Gate threshold voltage max | 2.2V |
| Rds(on) max at Vgs=10V | 3.8mΩ |
| Rds(on) max at Vgs=4.5V | 5.2mΩ |