
The I-7017 is a DIN rail mount module with 8 channels and 8 inputs. It has a maximum operating temperature of 75°C and a minimum operating temperature of -25°C. The module measures 33mm in depth, 72mm in width, and 123mm in length. It is designed for mounting on a DIN rail.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Module |
| Depth | 33mm |
| Length | 123mm |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Width | 72mm |
| RoHS | Compliant |