This 5.7 VGA LCD monitor features a standard resolution of VGA, a display size of 5.7 inches, and a typical brightness of 800 units. It operates within a temperature range of 0 to 50 degrees Celsius and consumes a maximum of 19 units of power. The monitor is equipped with a touchscreen interface and a backlight powered by LEDs.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Resolution Standard | VGA |
| Display Size | 5.7in |
| Typical Brightness | 800cd/m2 |
| Pixel Format | 640x480Pixels |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Monitor Type | AM Colour TFT |
| Outline Dimensions | 167.2×134.7×54.4mm |
| Touchscreen | Yes |
| Typical Power Consumption | 19(Max)W |
| Backlight | LED |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |