
The LD9Z-6ALW-R is a 24V red LED module with an operating temperature range of -25°C to 55°C. It has an IP65 rating and is supplied by 24V. The module is a single LED device with a red color and a correlated color temperature of N/A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Idec LD9Z-6ALW-R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Color | Red |
| Correlated Color Temperature (CCT) | N/A |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Number of LEDs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Ratings | IP65 |
| Series | LD6A |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Idec LD9Z-6ALW-R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
