
This 3-channel white LED has a maximum operating temperature of 50°C and a minimum operating temperature of -30°C. It is rated for 24V DC and has a luminous flux of 45lm. The LED is housed in a package with a length of 134mm and a width of 27.5mm, and has a height of 16mm. It is designed for use in environments with an IP65 rating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Idec LF1B-NA3P-2TLWW2-3M datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | White |
| Height | 16mm |
| Lead Length | 3m |
| Length | 134mm |
| Luminous Flux | 45lm |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Number of LEDs | 3 |
| Ratings | IP65 |
| DC Rated Voltage | 24V |
| Width | 27.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Idec LF1B-NA3P-2TLWW2-3M to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.