
The LF2B-D4P-BTHWW2-1M is a white LED with a luminous flux of 720lm, operating within a temperature range of -30 to 55°C. It has a maximum supply voltage of 30V and a minimum supply voltage of 10.7V. The LED is rated for IP65 and is designed for cable mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Idec LF2B-D4P-BTHWW2-1M datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | White |
| Height | 29mm |
| Lead Length | 1m |
| Length | 580mm |
| Luminous Flux | 720lm |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Voltage (DC) | 30V |
| Min Supply Voltage (DC) | 10.7V |
| Mount | Cable |
| Ratings | IP65 |
| Width | 40mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Idec LF2B-D4P-BTHWW2-1M to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.