This 32Kb SDR parallel memory is designed for operation at 5V with a supply current of 295mA. It features a PGA package and an operating temperature range of -55°C to 125°C. The memory is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Access Time | 35ns |
| Address Bus Width | 22b |
| Package/Case | PGA |
| Density | 32Kb |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 29.5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Memory Size | 32Kb |
| Memory Type | SDR, |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Supply Voltage | 5V |
| Min Supply Voltage | 5V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Words | 2000 |
| Package Quantity | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | 5962-88665 |
| Supply Current | 295mA |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Thickness | 3.68mm |
| Width | 29.5mm |
| Word Size | 16b |
| RoHS | Not CompliantNo |