SRAM Chip Async Dual 5V 32K-Bit 4K x 8 55ns 48-Pin LLCC
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Access Time | 55ns |
| Address Bus Width | 24b |
| Package/Case | LCC |
| Density | 32Kb |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 14.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Words | 4000 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 220mA |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Thickness | 1.78mm |
| Width | 14.2mm |
| Word Size | 8b |
| RoHS | Not CompliantNo |