This 32Kb SRAM is a 5V device with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a supply current of 240mA and is packaged in a leaded LCC package. The device is not radiation hardened and is not RoHS compliant. It has an asynchronous interface and a word size of 8 bits.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Access Time | 45ns |
| Address Bus Width | 24b |
| Package/Case | LCC |
| Density | 32Kb |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 14.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Words | 4000 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 240mA |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Thickness | 1.78mm |
| Width | 14.2mm |
| Word Size | 8b |
| RoHS | Not CompliantNo |