The IDT 671M-03ILF is a single linear voltage regulator with eight outputs, operating from a 3.3V supply voltage and consuming up to 70mA of current. It is packaged in a lead-free SOIC package, measuring 9.9mm in length, 3.9mm in width, and 1.5mm in thickness. The device is RoHS compliant and operates over a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOIC |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 9.9mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 48 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 671-03 |
| Supply Current | 70mA |
| Thickness | 1.5mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS | Compliant |