
The IDT 71256SA20TPG is a 256Kb asynchronous SRAM with a 15-bit address bus. It operates at a maximum supply voltage of 5.5V and a minimum supply voltage of 4.5V. The device is packaged in a PDIP package with a length of 34.3mm and a width of 7.62mm. It is designed to operate within a temperature range of 0°C to 70°C. The SRAM is RoHS compliant and lead free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Access Time | 20ns |
| Address Bus Width | 15b |
| Package/Case | PDIP |
| Density | 256Kb |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 34.3mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Words | 32000 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 145mA |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Thickness | 3.3mm |
| Width | 7.62mm |
| Word Size | 8b |
| RoHS | Compliant |