SRAM Chip Async Single 5V 256K-Bit 32K x 8 20ns 28-Pin PDIP Tube/Tray
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Access Time | 20ns |
| Address Bus Width | 15b |
| Package/Case | PDIP |
| Density | 256Kb |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 34.3mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 256Kb |
| Memory Type | RAM, , SRAM - Asynchronous, SDR |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Words | 32000 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 28 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 145mA |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Thickness | 3.3mm |
| Width | 7.62mm |
| Word Size | 8b |
| RoHS | Compliant |