The IDT 7130LA55CB is an 8Kb SDR RAM with a 20-bit parallel interface. It operates at a maximum supply voltage of 5.5V and a minimum supply voltage of 4.5V. The device is packaged in a DIP package and is rated for operation between -55°C and 125°C. It has a maximum access time of 55ns and a supply current of 140mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
IDT 7130LA55CB technical specifications.
| Access Time | 55ns |
| Access Time-Max | 55ns |
| Address Bus Width | 20b |
| Package/Case | DIP |
| Density | 8Kb |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 61.7mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 8Kb |
| Memory Type | RAM, , SDR |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Words | 1000 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 8 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 140mA |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Thickness | 3.3mm |
| Width | 15.2mm |