The IDT 7132SA35C is a 16Kb SDR RAM with an access time of 35ns. It features a 2-port interface and is packaged in a DIP case for through-hole mounting. The device operates within a temperature range of 0°C to 70°C and is supplied with a voltage of 4.5V to 5.5V. The maximum supply current is 165mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the IDT 7132SA35C datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 35ns |
| Address Bus Width | 22b |
| Package/Case | DIP |
| Density | 16Kb |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 61.7mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 16Kb |
| Memory Type | RAM, , SDR |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Words | 2000 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 8 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 165mA |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Thickness | 3.3mm |
| Width | 15.2mm |
| Word Size | 8b |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for IDT 7132SA35C to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.