
This 32Kb SRAM has a 22-bit address bus width and operates at 5V with a maximum supply voltage of 5.5V. It draws a supply current of 300mA and is packaged in a TQFP package for surface mount applications. The device is rated for operation between -40°C and 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the IDT 7133LA25PFI datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 25ns |
| Access Time-Max | 25ns |
| Address Bus Width | 22b |
| Package/Case | TQFP |
| Density | 32Kb |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 14mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 32Kb |
| Memory Type | Volatile, , SRAM, SDR |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Words | 2000 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 45 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 300mA |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Thickness | 1.4mm |
| Width | 14mm |
| Word Size | 16b |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for IDT 7133LA25PFI to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
