The IDT 71421LA55PF8 is a 16Kb SDR RAM with a memory size of 16Kb and an operating supply voltage of 5V. It has a maximum supply current of 65mA and is packaged in a TQFP package with a surface mount configuration. The device operates within a temperature range of 0°C to 70°C and is not radiation hardened. It has a word size of 8 bits and a memory density of 16Kb.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the IDT 71421LA55PF8 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 55ns |
| Address Bus Width | 22b |
| Package/Case | TQFP |
| Density | 16Kb |
| Height | 1.4mm |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 14mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Memory Size | 16Kb |
| Memory Type | RAM, , SDR |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Current | 65mA |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Words | 2000 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 750 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 110mA |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Thickness | 1.4mm |
| Weight | 0.01272oz |
| Width | 14mm |
| Word Size | 8b |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for IDT 71421LA55PF8 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.